O Nás

Mateřská škola se nachází téměř ve středu obce v těsné blízkosti základní školy, školní kuchyně a sportovní haly a tvoří s nimi společné zařízení s názvem Základní škola a Mateřská škola Městečko Trnávka, okres Svitavy.

Mateřská škola je v současné době dvoutřídní s celkovou kapacitou 50 dětí a využívá jeden patrový pavilon. Děti jsou rozděleny do dvou tříd podle věku. V přízemí se nachází třída mladších dětí, v patře třída starších dětí – předškoláků. Na jižní straně budovy mateřské školy se nachází prostorná zahrada se vzrostlou zelení opatřená houpačkami, skluzavkami, zahradním domkem pro ukládání nářadí i hraček a dalšími komponenty pro pohybové vyžití dětí.

Rekonstrukce MŠ

Během letních prázdnin 2012 došlo ke komplexní rekonstrukci mateřské školy. V rámci rekonstrukce došlo k zateplení budovy a výměně oken, byla provedena komplexní rekonstrukce elektroinstalace a změna způsobu vytápění a ohřevu teplé vody. Škola je vytápěna a získává teplou vodu tepelným čerpadlem, které čerpá energii ze 2 takřka 100 metrových vrtů. V rámci rekonstrukce byly ve třídách položeny nové koberce a linoleum, vyměněny umyvadlové baterie a do oddělení mladších dětí byl zakoupen nový sedací nábytek.

Následně byla v obou třídách rekonstruována i sociální zařízení - umývárny, WC byly kromě istalatérských prací nově upraveny, moderně a vkusně obloženy, opatřeny novým vybavením - umyvadla, toalety, dávkovače na mýdlo, police na ručníky, mezistěny mezi jednotlivými toaletami pro větší soukromí dětí, zrcadla. V první třídě byly nově zřízeny i umyvadlo a toaleta pro potřeby dětí mladších 3 let.

Provoz MŠ

Mateřská škola je v provozu od 6:30 do 16:30 hodin (10 hodin denně).

Režim dne je stanoven tak, aby respektoval věkové zvláštnosti dětí, jejich potřeby a zároveň vycházel z podmínek a možností mateřské školy. Denní režim tříd je pružný, má dostatečný prostor pro spontánní činnosti, pohybové aktivity, pobyt venku i odpočinek dětí. Je dostatečně variabilní a tím umožňuje rychlou reakci ve vztahu k aktuálním potřebám dětí. V rámci denního programu školy jsou stanoveny pouze pevné vnitřní režimové momenty při podávání jídla, odpočinku a pobytu venku.

Časové vymezení režimu dne

6:30 – 8:00 hod.     Scházení dětí a ranní hry dle přání a volby dětí

8:00 – 8:30 hod.     Hygiena, dopolední svačina

8:30 – 9:00 hod.     Pohybové a herní aktivity

(individuální práce s dětmi)

9:00 – 9:45 hod.     Didakticky cílené činnosti (záměrné i spontánní

učení) ve skupinách i individuálně, jazykové

chvilky, smyslové hry, ranní cvičení,

pohybové aktivity

9:45 – 11:45 hod.   Pobyt venku – vycházky, spontánní herní

aktivity, využití zahrady MŠ,…

11:45 – 12:15 hod. Hygiena, oběd

12:15 – 12:45 hod. Hygiena, příprava na odpolední odpočinek

12:45 – 14:00 hod. Odpolední odpočinek (poslech pohádek,

relaxační hudba,…)

14:00 – 14:30 hod. Hygiena, svačina

14:30 – 16:30 hod. Odpolední zájmové činnosti, hry dle zájmu dětí,

pohybové aktivity, rozcházení dětí

Výchova a vzdělání

Naše mateřská škola pracuje podle vlastního školního vzdělávacího programu s názvem : „Je nám dobře na světě“ aneb „Svět kolem nás v ročních obdobích“

Náš školní vzdělávací program je sestaven podle rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Vychází z podmínek a možností naší mateřské školy, z analýzy současného stavu, respektují tradice mateřské školy, potřeby dětí a požadavky rodičů.

Vzdělávací obsah školního vzdělávacího programu je členěn do integrovaných bloků společných pro celou MŠ. Motivace vychází ze čtyř ročních období a významných událostí a svátků kalendářního roku.

ŠVP bude na požádání předložen ve třídách mateřské školy.

Usilujeme zejména o to:

• Aby čas prožitý v mateřské škole byl pro dítě radostí a příjemnou zkušeností.

• Aby se všechny děti v mateřské škole cítily spokojené a v bezpečí, protože jen pak se mohou zdravě rozvíjet a efektivně vzdělávat v rámci svých možností.

• Aby čas strávený v mateřské škole byl zdrojem dobrých základů do života i dalšího vzdělání.

• Aby výchova a vzdělání bylo postaveno na promyšleném, odborném, ale i lidsky a společensky hodnotném základě.

• Abychom vytvářeli příznivé materiálně - technické zázemí pro výchovně vzdělávací činnost, stravování i realizaci nadstandardních aktivit.

Zaměstnanci a kontakty

Zaměstnanci MŠ