Projekt jeden svět na školách-Příběhy bezpráví

17.12.2013 15:50

Každoročně zapojujeme žáky osmé a deváté třídy do projektu Příběhy bezpráví. Letos jsme pro ně vybrali film Hitler, Stalin a já – životní příběh paní Hedy Margoliové-Kovályové. Žáci 9. třídy probírají toto období v rámci dějepisu. 28. listopadu jsme pozvali na besedu pamětníka politických procesů na Litomyšlsku pana Jiřího Kopřivu. Velice pěkně popsal hrůzy fašismu i komunismu a celé doby ze svého pohledu a zkušeností.

Postřehy našich žáků:

„ Bylo to velice zajímavé a myslím, že by lidé znovu neměli dopustit, aby nastala taková doba bezpráví, jakou zažil tento pán.“

„Ve filmu mě zaujala bezcitnost lidí vůči Židům.“

„V dnešní době si už neumíme představit, jaké by to bylo žít v tehdejší době a tito lidé se nám to snaží alespoň trošku přiblížit a připomenout.“

„Nemám ráda takové vyprávění, protože nemůžu nic dělat, jen zbaběle poslouchat.“

Mgr. Alena Popelková a Mgr. Jarmila Machánková