Setkání s paní Hnátovou-Lustigovou v Moravské Třebové

15.10.2014 10:32

V rámci Dnů česko-německé kultury v Moravské Třebové jsme byli milou paní Kuncovou ze Společnosti česko-německého porozumění Walthera Hensela pozváni 8. října 2014 do prostor muzea na pořad pro mládež „Jsem sestra Arnošta Lustiga“. Vyprávění paní Hany Hnátové-Lustigové, která přežila několik koncentračních táborů, bylo doprovázeno písněmi a texty dětí napsané za 2. světové války v terezínském ghettu. Tyto texty zhudebnil a interpretoval Daniel Dobiáš. Že byl program nesmírně působivý a zajímavý, dokládají postřehy našich žáků 8. a 9. třídy. (Mgr. Jana Strouhalová)

Fotografie k nahlédnutí zde.

Dne 8. 10. 2014 jsme se vydali, 8. a 9. třída, do Moravské Třebové do muzea na přednášku paní Hany Hnátové-Lustigové. Paní nám vyprávěla o jejích nehezkých vzpomínkách ze života za 2. světové války. Protože byli Židé, byli převezeni do tří koncentračních táborů. Vyprávěla o tom, jak to chodilo, když jste byli Židé, co jste všechno nemohli atd. Měli to v životě velmi těžké, co prožívali v koncentračních táborech, co s nimi dělali. Období 2. světové války bych nikdy nechtěl zažít. Všichni lidé, kteří v koncentračních táborech byli, jsou pro mne hrdinové.  (Jonáš Dvorský)

Dne 8. 10. 2014 jsme byli v Moravské Třebové v muzeu na besedě s paní Hnátovou-Lustigovou. Vyprávěla nám o jejím životě, o životě jejího bratra a rodičů. Dozvěděli jsme se spoustu věcí. Jak to bylo za války strašné, že je odváželi do koncentračních táborů, kde mnozí zahynuli, kde dívkám a ženám vyholili hlavy… Paní Lustigová naštěstí v plynu neskončila. Ale její tatínek bohužel ano. Paní Lustigová byla Bohu vděčná, že přežila. Tato beseda se mi moc líbila. Vzala jsem si z ní poučení, že si máme vážit toho, co máme, že si musíme pomáhat, že máme rádi chodit do školy a že si máme života užít naplno a je jedno jestli s přáteli, s rodinou nebo dalšími, ale být rádi, že žijeme v této době! (Pavlína Valsová)

Paní Hnátová-Lustigová je sestrou známého spisovatele Arnošta Lustiga. Vyprávěla nám o jednotlivých koncentračních táborech, kterými prošla. Bylo to velice silné… Jsem ráda, že tady v Moravské Třebové mohla být taková osobnost. Po přednášce jsem byla v kavárničce, kde jsem si s paní Lustigovou popovídala. Místo podpisu mi napsala krásné přáníčko, které mám v památníku. Je to milá, hodná paní a život měla velice těžký. (Daniela Rádsetoulalová)

Přenáška byla velmi pěkná, zajímavá a poučná, že bychom si měli vážit doby, ve které právě žijeme. V období války to podle vyprávění nebylo jednoduché. Jednak, jak s Židy zacházeli a jak moc byli omezováni. Vlastně je vyhodili ze školy kvůli tomu, že byli Židé… V koncentračních táborech museli dřít, odnášet mrtvoly, dostávali jen velmi málo jídla… Nedokážu si představit, že bychom v takové době žili… (Marcela Plháková)