„Báječní hrdinové“ ve svitavském muzeu

09.10.2018 21:31

Ve čtvrtek 4. října 2018 se šestá třída vydala autobusem do Svitav, aby v městském muzeu navštívila lákavou interaktivní výstavu „Báječní hrdinové současné dětské literatury“. Chlapce a děvčata výstavou více než dvě hodiny provázela paní Lea Sehnalová, která svým povídáním a nabídkou aktivit dokázala všechny náležitě strhnout. Svědčí o tom i útržky reportáží samotných dětí.

Mgr. Jana Strouhalová

… Uvítání v muzeu bylo moc milé. Paní Lea nás seznámila s programem a nahoře v galerii nás nechala sednout do kruhu. Představila nám čtyři známé autory, výtvarníky a ilustrátory a ukázala nám některé jejich knihy. Pak jsme si vzali předkresleného panáčka – hrdinu a ve druhé místnosti jsme ho „oblékali“, podobně jako Dagmar Urbánková své postavy na obrazech. Ve třetí místnosti jsme jim dávali schopnosti a prohlíželi si originální díla Renáty Fučíkové. Poté nás paní ve skupinkách pouštěla do temné uličky, kde jsme mohli vidět souhvězdí. Temnou uličkou jsme se dostali do další místnosti a tam jsme si prohlédli výtvory Petra Síse. Byly moc krásné. Pokud jsme byli pozorní, odpověděli jsme správně na otázku paní Ley a vstoupili jsme do labyrintu. Cestou jsme měli přemýšlet o tom, jaký hrdinský čin náš hrdina asi udělal. Uprostřed labyrintu jsme si vzali ptáčka a nalepili ho do takového velkého létajícího muže na zdi. Ten muž byl Václav Havel. Pak jsme se přesunuli do poslední místnosti, kde byla kniha Malý princ od Věry Jandourkové. Celá byla napsaná i ilustrovaná její vlastní rukou. Pak jsme si sedli do kruhu a vymýšleli jméno pro našeho hrdinu. Někteří svého hrdinu ostatním představili a pak jsme ho mohli nalepit na obrovskou zeď k ostatním hrdinům. Rozloučení bylo taky hezké….   Erika Sedláková

… Hned na úvod se nám představila paní, která nás provázela po muzeu. Vyšli jsme schody a vstoupili do místnosti. Naše průvodkyně nám začala povídat o autorech a knížkách, tedy o Renátě Fučíkové, Dagmar Urbánkové, Petru Sísovi a Věře Jandourkové. Každý tam měl aspoň tři knihy. Pak nám paní řekla, že na stolku jsou předkreslení hrdinové (muž, žena). Každý jsme si vzali hrdinu podle svého výběru a šli jsme do druhé místnosti, kde byla vystavena originální díla ke knihám Adam a koleno a Chlebová Lhota od Dagmar Urbánkové. Prohlédli jsme si výstavu, sedli si na podlahu a vyráběli si oblek na našeho hrdinu. Prošli jsme do další místnosti plné obrazů z knih Renáty Fučíkové a tam vymýšleli schopnosti pro svého hrdinu. Potom jsme šli tmavou chodbičkou a mohli tam vidět souhvězdí. Vyšli jsme v další místnosti, kde byl labyrint a na stěnách obrazy Petra Síse ke knize Robinson. Měli jsme si je pozorně prohlédnout a zodpovědět otázku. Kdo uhodl, mohl do labyrintu vstoupit, v truhle si vzít obrázek ptáka a nalepit jej do panáčka na zdi. V další místnosti byli na zdi nalepeni různí hrdinové. Zbývalo vymyslet jméno a hrdinský čin pro svého hrdinu. Zde jsme se mohli zblízka podívat na knížku, kterou ručně napsala a ilustrovala Věra Jandourková (Malý princ)…. Výlet do muzea byl fajn!   Hedvika Kaštánková

Foto: ZDE

 

Zpět