Beseda k 70. výročí osvobození

11.05.2015 07:20

V pondělí 4. 5. 2015 navštívila naši školu v doprovodu pana J. Vondry významná osobnost, historička PaedDr. Jitka Gruntová. Paní Gruntová se zabývá především obdobím 2. světové války na Svitavsku a Moravskotřebovsku, proto byla beseda u příležitosti 70. výročí osvobození pro žáky 8. a 9. třídy velmi zajímavá a přínosná.  

Odpovídají tomu i mnohé postřehy samotných účastníků besedy:

Paní Gruntová nám dnes vyprávěla o konci 2. světové války, hlavně o roku 1945. Vyprávěla o výsadkářích, partyzánech a odbojářích, kteří se nejvíce zasloužili o to, že tu jsme! ... Jsem rád, že jsem se účastnil této besedy a dozvěděl se hodně nového.  (Michal Unzeitig)

Beseda s paní Gruntovou mě vedla k zamyšlení nad tím, jak vypadalo prostředí obce, ve které žiji, nad tím, abych si vážila toho, že mnozí lidé padli, obětovali svůj život pro naši svobodu. Jsem pro to na ně patřičně hrdá.  (Adéla Smékalová)

Beseda se mi líbila. Mimo jiné nyní vím, že dějepis není jen o číslech a datech a faktech, ale také o lidech a jejich povaze.  (Markéta Bomberová)

Když nám paní Gruntová vyprávěla o výsadcích a o partyzánech, vzpomněla jsem si na jeden výsadek, o kterém mi vyprávěl můj táta, když jsem byla malá. Šlo o zmrzlého Čerepenka, kterého zachránila Broňa Macková...  (Tereza Kopalová)

Byla to velmi zajímavá beseda. Dozvěděla jsem se spoustu věcí nejen o samotné válce, ale i o Trnávce i Malíkovu, kde bydlím.  (Pavlína Valsová)

Myslím, že tyhle věci si lidé musí připomínat, aby se takové hrůzy už neopakovaly... Jsem nadšen, že jsou tu tací lidé, kteří dělají besedy o historii, o hrdinech, že někteří vše zapisují, například do kronik. Až budu starší, rád bych se ke kronikáři přidal...  (Jonáš Dvorský)


Zpět