Beseda s Petrou Dvořákovou

14.10.2015 13:12

V pondělí 12. října navštívila naši školu novinářka a spisovatelka Petra Dvořáková, která nás seznámila s knížkami Julie mezi slovy, Flouk a Líla, Já jsem hlad. V roce 2007 obdržela za knihu Proměněné sny cenu v Magnesia Litera. Spisovatelka píše knihy převážně pro děti a mládež.

Julie mezi slovy - hlavní hrdinkou je desetiletá dívenka, kterou trápí nejen rozvod rodičů, ale i nesrozumitelný svět dospělých. Popisuje zde rozvod rodičů, sžívání s novou rodinou, šikanu ve škole, problémy s porozuměním mezi lidmi.

Flouk a Líla - pohádkový příběh o velikém přátelství počítačové myši a kouzelného kocoura.

Já jsem hlad – autorka poukazuje na cesty, které vedou směrem k anorexii (problémy v rodině, ve škole, vzhled, nízké sebevědomí). Píše s cílem pomoci dalším lidem, aby se těmto cestám vyhnuli. Spisovatelka vychází z vlastní zkušenosti, kdy si několik let odmítala přiznat, že trpí anorexií, dobře svůj problém kryla, a až později si uvědomila, že by se měla léčit.

Z postřehů našich starších žáků ke knize Já jsem hlad:

Každý má někdy hlad. Ale jen někteří lidé ho mají rádi. A právě o těchto lidech nám přišla spisovatelka vyprávět. Já jsem hlad, ale není kniha plná receptů, nýbrž plná anorexie. Všichni jsme si to náramně užili. (David Suchý, 8. třída)

Tahle knížka je o anorexii, kterou si sama dlouho prožila. Svěřila se nám, že při léčení jí nejvíce pomohli přátelé než rodina. Nakonec nám z knížky kousek přečetla. Beseda se mi moc líbila, protože jsem se přesvědčila, že povaha je důležitější než postava. (Tereza Korytářová, 8. třída)

Autorka se nám ke konci přiznala, že byla anorektička. A díky této zkušenosti dostala inspiraci pro napsání knihy. Mně osobně kniha moc nezaujala, ale myslím si, že si zaslouží velkou pochvalu. (Jonáš Dvorský, 9. třída)

Určitě to bylo velmi přínosné a zajímavé. Moc se mi přednáška líbila a to, že si tím sama prošla, dalo besedě nový směr. Obdivuji ji, že si dokázala říct, že se musí léčit a začala s tím něco dělat. (Adéla Smolíková, 9. třída)

Zpět