Fenomén Karel Čapek aneb Od Dášeňky ke zkáze světa

24.11.2017 17:48

V pondělí 20. listopadu 2017 přicestovali za našimi žáky dva herci z Divadélka pro školy z Hradce Králové, aby je seznámili s významnými okamžiky života a tvorbou nejslavnějšího prvorepublikového spisovatele a dramatika Karla Čapka. V hraných ukázkách, do kterých bylo zapojeno i publikum, představili komedii Loupežník, dramatizaci povídky Básník ze slavného souboru Povídky z jedné kapsy, úryvek z protiválečné divadelní hry Bílá nemoc a část z divadelní hry Adam stvořitel. Pořad tak přitažlivou a odlehčenou formou doplnil výuku českého jazyka a literatury a naše žáky příjemně obohatil.

Mgr. Jana Strouhalová

Foto: ZDE

Zde jsou postřehy některých z nich:

Divadlo o Karlu Čapkovi se mi líbilo. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí. Nejvíc se mi líbila ukázka Loupežník. Byla zahrána zábavně a zapojili i některé z nás. (Renata U.)

Divadlo bylo velmi vtipné a propracované jako vždy. Tahle dvojice k nám jezdí každý rok a pokaždé nám zábavně ukážou život některého ze slavných básníků, prozaiků nebo dramatiků. Vždy do pořadu zapojí i někoho z publika, což je milé. (Adriana Š.)

Nejvíc se mi líbila ukázka Adam stvořitel. Snad proto, že byla hodně legrační. Zábavné bylo, když si vybíral, podle které dívky stvoří z hlíny tu svou. Jakub z páté třídy se mu nelíbil… (Kája N.)

Líbilo se mi, jak s námi mluvili, jak představovali určité role a jak nás vtáhli do děje. Adam stvořitel byl o Adamovi, který zničil svět a Bůh mu nakázal stvořit nový svět. Nejprve vytvořil chlapce, pak Evu, která se do chlapce zamilovala a odešla. A tak vytvořil Lili, dívku hodnou, ale trochu hloupou, až se z toho málem zbláznil. Tak ten svět zase zničil… (Žaneta K.)

Divadlo se mi líbilo. Bylo veselé a zábavné. Pobavila jsem se u toho, když jeden z herců procházel po židlích mezi námi. Nejlepší byl Adam stvořitel. (Nikola V.)

Dozvěděla jsem se, že Čapkův bratr poprvé zmínil slovo robot, ale že i samotný Karel psal o budoucnosti, která se stala skutečností. Líbilo se mi, jak Adam z hlíny uplácal svou citlivou, stále upovídanou ženu. (Liliana N.)

Zpět