Hurá, nazdar výletu, nezmokli jsme, už jsme tu …

24.06.2016 13:48

Ve středu 22. června jsme s žáky 6. třídy vyrazili na dvoudenní výlet do Toulovcových Maštalí. Nejdříve jsme si prohlédli malebné město Litomyšl, kudy nás provázel turistický průvodce rytíř Toulovec Vavřinec, který nám mimo jiné objasnil, proč zrovna název Toulovcovy Maštale.

Povyprávěl nám o původu města Litomyšle, seznámil nás s významnými domy a budovami na náměstí, ale i v bočních uličkách. Stručně pohovořil i o důležitých osobnostech, které jsou spjaté s Litomyšlí, např. Zdeněk Nejedlý, Alois Jirásek, Magdaléna Dobromila Rettigová, Božena Němcová, Josef Kajetán Tyl, Josef Váchal, Bedřich Smetana… Žáci byli upozorněni i na výtvarnou a architektonickou strukturu Litomyšle. Zaujali nás také místní kostely, renesanční zámek, i klášterní zahrady.

Dále jsme cestovali autobusem do Budislavi, odkud jsme se poklidnou cestou lesem přesunuli pěšky do Nových Hradů. Nové Hrady nás ohromili velkolepou stavbou zámku, udržovanými zahradami a zajímavou návštěvou Prvního českého muzea cyklistiky. Kolem chaty Polanky, přes Zderaz jsme k večeru došli do Táborové základny Domino, Hluboká u Skutče. Zde na nás čekala teplá večeře a příjemná postel. Ráno zcela odpočati jsme se vydali pěšky k přírodnímu koupališti ve Zderazi, kde jsme se pěkně osvěžili, a pokračovali do Proseče. Odtud už jsme se vraceli autobusy domů. Čas nám ještě zbyl při přestupu v Poličce, kde jsme alespoň na chvilku nahlédli na náměstí a utratili zde poslední penízky. Zpocení, unavení, ale spokojení jsme se vrátili všichni v pořádku domů.

Mgr. Petra Hájková

Zpět