Morana, Morena, Mařena, Mořena nebo Smrtholka

21.03.2016 13:20

V pátek 18. března si žáci 1. stupně již tradičně připomněli starý pohanský zvyk, a to vynášení zimy - figuríny ze slámy, navlečené do ženských šatů a ozdobenou vejdumky (vyfouknutá nebarevná vajíčka). Za patřičně hlučného doprovodu, několika básniček a písniček obešli s Morenou centrum obce a vyprovodili ji až k řece Třebůvce, kde ji ti nejsilnější vhodili do vody. A naopak ke škole bylo doneseno „létečko“, symbol požehnání jara a nového života.

Zimo, zimo táhni pryč                                         Smrt nesem ze vsi,

nebo na tě vezmu bič.                                          nové léto do vsi.

Odtáhnu tě za pačesy,                                          Vítej, léto, líbezné,

za ty hory, za ty lesy.                                            obilíčko zelené.

Až se vrátím nazpátek,

svleču zimní kabátek.

Zpět