Ochutnávkový týden

17.05.2018 08:55

V úterý 15. května byl do školy dodán potravinový koš z projektu Ovoce a zelenina do škol. Žákyně 9. třídy potraviny omyly, očistily, nakrájely a nachystaly na talíře k ochutnávce. Ta proběhla o velké přestávce ve školní kuchyňce. Každý mohl ochutnat z ovoce (meloun, pomeranč, jablko, hruška, banán, grep, citrón, limetka, ananas, psylium, mango) a ze zeleniny (např. kedlubna, ředkev, hlávkový salát, česnek, cibule, brokolice, čínské zelí, listové saláty, rukola, polníček). Některé z nich žáci viděli poprve, ochutnali a zjistili, že to nechutná špatně.

V pátek 18. května a následně i v pondělí 21. května proběhla ochutnávka mléčných výrobků z projektu Mléko do škol. Z prostředků školy se koupil měkký čerstvý chléb, který děvčata 8. třídy nakrájela a namazala pomazánkovým máslem několika příchutí (s pažitkou, se sýrem, se šunkou), smetanovou pomazánkou (s česnekem, se sýrem, se šunkou). Dále žáci mohli ochutnat plátkové sýry (eidam, eidam uzený, ementál, gouda) a sýrové tyčinky. Bílý jogurt a řecký jogurt byl dochucen sladkou marmeládou. Největší zájem žáků byl o mléčné drinky, tentokrát ochucené (s příchutí banán, jahoda, vanilka, čokoláda).

V úterý 22. května žákyně 6. a 7. třídy v rámci pracovních činností využily suroviny na přípravu pomazánek (tvarohová s pažitkou, mrkvová) a upekly tvarohovo-kefírovou buchtu. Také v rámci výchovy k občanství si žáci sami přichystali mléčné koktejly.

V úterý 29. května si děvčata 6. a 7. třídy upekla pizzu. Jako hlavní ingredienci do těsta použili pomazánkové máslo. Pizzu si nazdobili různými dobrotami.

 

Foto ZDE.

Zpět