Planetárium ve škole

01.02.2016 11:50

Ve středu 27. ledna k nám do školy přijelo mobilní planetárium. Velká kopule byla nachystána pro žáky v prostoru malé tělocvičny. Postupně se na programu vystřídala celá škola i se školkou. Děti se vleže dívaly na film související s Vesmírem, oblohou i astronomií.

Ti nejmenší, děti ze školky, se podívali na pohádku Jak Měsíc putoval ke Slunci na návštěvu. Film objasnil, proč Měsíc na obloze mění svůj tvar, jaká jsou na obloze souhvězdí a co je zvěrokruh. Měsíc v pohádce putoval po nebi, chtěl spatřit Slunce. Měsíc na cestě zažíval zajímavá dobrodružství a potkával moudré rádce.

Žáci 1. až 4. třídy zhlédli vleže zajímavý film Astronomie pro děti, kde se mluvilo o základech této vědy, o jejím původu a historii. Film poukázal také na umístění hvězd na obloze, na strukturu souhvězdí a Sluneční soustavy. Seznámil je se vznikem kalendáře na základě pohybu nebeských těles i s tím, jak se měnily názory na Sluneční soustavu.

5., 6. a 7. třída se vydala Zpátky na Měsíc. Film povídal o průkopových výpravách na Měsíc, k našemu nejbližšímu sousedovi. Žáci se dozvěděli, proč je důležité zkoumat povrch Měsíce a že výzkumy neustále probíhají.

Pro nejstarší byl zvolen krátký film IBEX – Hledání hranic Sluneční soustavy. Film představil misi NASA IBEX, zkoumající Sluneční soustavu a okolní galaxie. Proletěli se celou sluneční soustavou až na její okraj. Seznámili se s družicí, komentáře vědců a inženýrů dokreslili zásadní problém při cestování vesmírem.

Pro všechny to byl velice zvláštní a výjimečný zážitek. Doufejme, že filmy podnítily zvědavost našich žáků. Budou je motivovat k většímu zkoumání a zamýšlení se nad vesmírem.

Pokud i Vás zaujalo toto téma, více informací najdete na

https://milanfiala0.wix.com/planetarium#!about/c10fk

 

Mgr. Petra Hájková

Zpět