24.05.2019 13:50

V úterý 21. května se žáci 9. třídy vydali na třídenní školní výlet do Prahy. První den jsme prozkoumávali krásy centra Prahy. Z hlavního nádraží jsme se vydali přes Václavské náměstí, Staroměstské náměstí s orlojem až na Karlův most. V parku Na Kampě jsme se vyfotili u netradičních soch od Davida Černého a nahlédli na řeku Vltavu. Poté jsme se kolem Čertovky a zdi J. Lennona dostali na Malou Stranu. Na Malostranském náměstí v budově Poslanecké sněmovny jsme měli domluvenou prohlídku. Podívali jsme se do prostor zasedací místnosti poslanců, stručně byli seznámeni s chodem vlády, ministerstev i poslanecké sněmovny. Nejzajímavější pro nás jistě byla osobní prohlídka přes kruhovou bezpečnostní bránu. Po rychlém ubytování na koleji Na Větrníku jsme využili velmi pěkného počasí a vyjeli si na Vyšehrad. Zde jsme kromě krásných výhledů na centrum Prahy také nahlédli do baziliky Sv. Petra a Pavla a v tichém rozímání se prošli po přilehlém hřbitově, kde jsou pochovány významné české osobnosti, např. Božena Němcová, Jan Neruda, Vítězslav Nezval, Milada Horáková, Karel Čapek, Karel Hynek Mácha a mnoho dalších. V podvečer lehce unaveni jsme si zašli společně do kina na horor Řbitov zvířátek. Večer za teplého počasí jsme ještě zavítali na Vítkov.

Druhý den dopoledne jsme blíže poznali Pražský hrad, kde jsme se podívali do katedrály Sv. Víta, na Vladislavský sál, Starou sněmovnu a Zemské desky, baziliku Sv. Jiří a Daliborku. Ve Zlaté uličce na nás čekala tradiční řemesla a výrobky. Bohužel do zahrad Pražského hradu jsme z důvodu rekonstrukce hradeb nemohli. Odpoledne už za deště jsme se přesunuli na Kavčí hory do filmového studia České televize. Zde nás provedl pan Petr Kopecký, dramaturg Déčka, prostory, které jsou nezbytné pro přípravu a natáčení zpráv. Osobně jsme se potkali s chystající se moderátorkou večeních zpráv s paní Marcelou Augustovou, která byla velice milá a hovorná. Po seznámení i s výrobním postupem jsme byli svědky natáčení Zpráviček na Déčku s moderátorem Jakubem Voříškem, který po natáčení nám věnoval chvilku svého času a odpověděl nám na naše dotazy. Další zastávkou pak byla prodejna České televize, kde jsme si zakoupili nějaké drobné suvenýry a využili výstavy Filmohrátky, plnili úkoly a užili si tak spoustu zábavy s pohádkovými postavami. Vyjet nahoru lanovkou na Petřín jsme rozhodně vynechat nemohli, ale pršelo, tak jsme se alespoň zasmáli v Zrcadlovém bludišti na Petříně. Rozhlednu jsme tentokrát pro nepřízeň počasí vynechali. A protože ještě nebyl čas na spaní, tak jsme sedli na MHD a zajeli na Letiště Václava Havla, kde jsme viděli několik letadel vzlétat, ale i přistávat.

Poslední třetí den jsme plány museli kvůli deštivému počasí změnit. Místo do ZOO jsme se rozhodli navštívit Národní technické muzeum, kde jsme strávili celé dopoledne a prošli jsme si jednotlivé expozice. (Architektura a design, astronomie, technika v domácnosti, tiskařství, doprava, měření času, chemie, fotografie, ...) Lehce unaveni s několika kilometry v nohách jsme se po obědě vydal vlakem cestou k domovu.

V Praze je blaze, ale doma je doma.

Děkujeme tímto panu řediteli, který nám takto dlouhý výlet dovolil. Poděkování patří také SRPŠ za nemalý příspěvek na dopravu.

Mgr. Petra Hájková

Od dalších účastníků výletu:

První den jsme měli hodně energie, takže jsme si prošli nejzajímavější místa v Praze. Udělali si spoustu fotek, někteří si užili první jízdu metrem a taky jsme potkali pár známých tváří z televize. Zážitkem pro všechny byla určitě středeční jízda tramvají, která se zastavila. Kluci ji zkoušeli tlačit a nakonec se ozvalo, že tramvaj začala hořet. Zajímavé bylo i letiště, kde někteří viděli poprve letadlo a celkový terminál. I když tam nikdo nechtěl, nakonec jsme to vzali s humorem. (Barbora Balajková)

Výlet se mi líbil, ale žít bych tam nechtěl, protože tam jsou pořád davy turistů. (Svatomír Novák)

FOTO Praha 2019ZDE.