Spisovatelé ve škole

10.10.2016 13:58

V rámci Týdnu knihoven se žáci naší školy setkali naživo s osobnostmi dětské literatury.

1. až 4. třída se zúčastnila autorského čtení se spisovatelkou Olgou Černou, která je seznámila se svými knížkami: Kouzelná baterka, Z domu a zahrady, Klárka a jedenáct babiček, Poklad starého brouka. Ukázkami z Kouzelné baterky se děti snažila vtáhnout do děje a zbylé knihy obsahově přiblížila.

5. a 6. třída se setkala se spisovatelkou a scénáristkou Klárou Smolíkovou. Program na téma Komiks aneb Jak přiblížit knihu dětskému čtenáři žáky velice zaujal. Žáci si zkusili vytvořit vlastní reklamní komiks a vymýšleli si vlastní postavičku.

7. až 9. třída se seznámila se spisovatelem a scénáristou Jiřím Walkerem Procházkou, který píše knihy spíše žánru fantasy a scifi, military sci-fi, steampunk, antiutopie nebo horor. Představil nám jednotlivé žánry a stručnými obsahy vlastních knih se snažil žákům ukázat, že i sci-fi a fantasy je v nitru založeno na základních hodnotách člověka, že to není jen bezmyšlenkovité zabíjení a vraždění.

Děkujeme tímto za zprostředkovaná autorská čtení obecní knihovně.

 

Postřehy od žáků:

Uvědomila jsem si, že vymyslet komiks, není lehké. Vyzkoušeli jsme si, na co myslet v bublinách. Nejvíc mě bavily pracovní listy. Jednu knížku od ní znám a půjdu si určitě půjčit Viktorka a vesmírné dobrodružství. Bylo to moc hezké.       Eliška Smékalová, 6. třída

Komiksy mě neberou, ale tahle přednáška byla super. Dozvěděl jsem se něco o komiksech, že není jednoduché vymyslet příběh a postavu, nebo že jednotlivé tvary bublin něco znamenají. Prostě přednáška mě navnadila ke komiksům.      Jan Komárek, 6. třída

Vypadal jako sympatický chlapík. Vysvětlil nám rozdíl mezi sci-fi a fantasy. Dost si s námi povídal. Také nám popisoval, co zhruba můžeme vidět v jeho knihách. Rád bych si od něho přečetl nějakou sci-fi knížku, třeba tu o bitvě napoleonské armády s německým tankem Tigerem.          David Suchý, 9. třída

Povídal nám o svých knihách, ale také i o různých ukázkách sci-fi a fantasy. Pracoval s prezentací a pracovními listy, které jsme společně vyplňovali. Beseda byla zajímavá.          Daniela Dušková, 9. třída

Zpět