Za „Hudbou, která nezná hranic“ do Moravské Třebové

24.09.2017 20:27

Z centra Společnosti pro česko-německé porozumění v Moravské Třebové jsme jako každý rok dostali milé pozvání na zajímavý kulturní program. V úterý 19. září 2017 se tedy 5., 6. a 7. třída vydala do moravskotřebovského muzea na koncert „Hudba nezná hranic“. Hudebníci a cestovatelé, manželé Kocůrkovi, nás ve svém pořadu zavedli do světa historických hudebních nástrojů a poslechově také do světa staré hudby. V jejich podání jsme slyšeli tóny dechových nástrojů vyrobených z nejrůznějších materiálů, např. šalimó z rákosu, bialos, šofar, dřevěnou dvojflétnu, hliněnou flétnu, krumhorn, cornamusu, cink, šalmaj i dudy. Strunné nástroje reprezentovaly žaltář, mandolína, trumpeta, klarina a také housle. Že se program i doplňující setkání s panem Jordánem, ředitelem muzea, našim žákům líbily, dokazují jejich postřehy.

Mgr. Jana Strouhalová

Strávili jsme dopoledne v Moravské Třebové, kde jsme měli možnost poslechnout si vyprávění o zbraních z 1. světové války a potom o hudebních nástrojích a slyšet je, jak hrají. Nejvíc se mi líbily dudy a nástroje z rákosí. (Pepa)

…zaujal mě roh z kamzíka a nástroje s měchy. Líbil se mi hadí svícen…. (Tadeáš)

… ředitel muzea nám ukázal pušky z 1. světové války a několik starých muzejních věcí. Pak jsme byli na prohlídce obrazů…. (Jirka)

… v muzeu to bylo zajímavé a zvláštní. Nejvíce se mi líbily obrazy namalované olejovými barvami. Pan Jordán nám ukazoval zbraně z 1. světové války. Na koncertě to bylo úžasné, hrály tam zajímavé nástroje – kosti, rohy, dudy, trumpeta a housle…. (Žaneta)

… mně se líbilo ukulele, píšťalka z rákosí a housle. (Týna)

… mně se líbily staré věci z krabice, například svícen ve tvaru kobry královské, bumerang, hrníček, dýky. Pěkné byly i obrazy na výstavě…. (Zuzana)

… u hudebníků mě zaujalo, že umí hrát na tolik nástrojů. Nejvíce se mi líbila trumpeta a píšťaly z kostí. (Adam)

Foto: ZDE

Zpět