Máme rádi Zumbu

10.05.2013 11:44

Paní učitelko, prosím, budeme dneska zase tancovat Zumbu? Tohle byla slova dětí, které mě neustále při nějaké volné chvíli přemlouvaly, že chtějí tancovat. A tím přivedly na myšlenku, založit na škole kroužek Zumby. Jelikož  jsem velkým příznivcem tohoto druhu sportu, tak vlastně ani o žádné veliké přemlouvání nešlo :) . Potom už jen skloubit začátek, den i jiné koníčky a každý čtvrtek od 12.30 se přeneseme do latinské Ameriky.
Vůbec jsem nečekala, že to bude děti tak bavit. Zájem byl veliký, bohužel jsem nestačila vykrýt požadavky všech :( a musela tak uplatnit metodu: “Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“
Snažím se využívat i interaktivní tabuli, což je nevídaný přínos a děti mohou jednu skladbu vidět hned v několika choreografických úpravách, ze kterých vyberu ty prvky, které jsou přiměřené jejich věku.
Mgr. Jana Dospělová- vedoucí kroužku

No a na závěr něco z WIKIPEDIE

HISTORIE
Zakladatelem Zumby je věhlasný kolumbijský fitness trenér a choreograf Alberto „Beto“ Perez. Na Zumbu vlastně přišel úplně náhodou v devadesátých letech. Jednoho dne dorazil na svou hodinu aerobiku, ale zjistil, že si zapomněl kazetu s hudbou. Proto použil tu, kterou poslouchal cestou na trénink a improvizoval. Klientům se to líbilo tak, že si o tuto hodinu pak říkali sami.
Alberto Perez založil později s přesunem do USA z Kolumbie organizaci Zumba Fitness LLC, která zaštiťuje Zumbu celosvětově.
Průběh lekce
Lekce Zumby většinou trvá zpravidla 60 minut, začíná warm-upem, který čerpá a používá podobné triviální prvky jako aerobik. V této části instruktor svědomitě připraví cvičence nejen po fyzické, ale i po psychické stránce na další část hodiny. Po rozehřátí následuje taneční párty, plná latinskoamerických rytmů, kde hraje hlavní roli hudba. Používá se převážně latinskoamerická hudba (salsa, merengue, reggaeron, calypso, cumbie, cha-cha, quebradita ad., mambo, jive ad.) dále se setkáváme i s prvky z orientálních i afrických tanců, s flamencem, řeckou zorbou ad. Každý tanec má základní kroky a proto i Zumba má standardizované kroky. Tyto kroky jsou součástí lekce i v obdobě variací, aerobikové prvky do střední části lekce Zumby nepatří. Latinskoamerická hudba představuje 80% z hodiny, zbytek může představovat moderní hudba, třeba i hip hop atd. Na zemi se nikdy necvičí, vše včetně protažení probíhá ve stoje. Lekce končí pomalou skladbou, kdy je proveden cool down (snížení tepové frekcence) a důležitý strečing. A pak se jde na WC

Zpět