Za rytířem Toulovcem

26.06.2020 13:43

Že bychom v závěru školního roku nezvládli alespoň jeden zajímavý výlet? To ne! Zachránil nás rytíř Toulovec z Litomyšle. Takto nám pravil: ,, Morová rána, díky Bohu, opustila zemi českou a já mohu procházet Litomyšlí. Chci Vám ukázat její krásy a něco zasít do Vašich hlav. Zvedněte zadky, prdiválové, a račte přikvačiti. Provedu vás zámkem, zahradami a tajnými uličkami. Mám své město rád a řeknu vám vše, co vím i co nevím, co se v kronikách píše i co se jen tak mezi lidem povídá. " A tak jsme vyrazili. Vybaveni batůžky se svačinami a rouškami jsme se vydali poslední školní středu na výpravu. Udatný rytíř s kuší  nás hravou formou seznámil s osobnostmi národního obrození (Smetana, Jirásek, Němcová, ...), v kostele jsme slyšeli staroslověnštinu a dozvěděli se více o počátcích křesťanství v příběhu Cyrila a Metoděje. Naučili jsme se rozeznávat stavební slohy (baroko, gotika, renesance) a prohlédli si zblízka litomyšlský zámek. Zažili jsme napínavé dobrodružství ve sklepení pod zámkem a odvážně přemohli zlého čaroděje. To byl, panečku, výlet!

                                                      Za všechny výletníky zapsala  Mgr. Ludmila Šimečková

 

Zpět